...

Çelik Prefabrik Yapılara Genel Bakış:

Çelik, çelik bina yapımında birincil unsurdur. Tamamen çelikten imal edilen bu yapılar, gün geçtikçe popüler hale gelmeye başladı. Bu yapıların çevresi, iç çerçeveleri, giydirme ve dış kaplaması çelikten oluşuyor. Öte yandan, sadece çelikten yapılmış iç çerçeve ağından oluşan çelik çerçeveli yapılar var. Bu yapılarda kullanılan malzeme daha çok galvanizli çeliktir. Galvanizleme; paslanmaya ve korozyona karşı direnci düşen çeliği yüksek kaliteli bir çelik haline getirmek için yapılan bir işlemdir. Çelik binalar, yaygın olarak ev ve ticari amaçlarla kullanılmaktadır.

Tarihsel Arka Plan:

Mühendisler ve mimarlar üç yüzyıl önce metal binaları hayal ettiler. O günlerde metal yapılar esas olarak demirden, daha sonra dökme demirden oluşuyordu. Bununla birlikte, bu yapılar zayıf yapıları, ağır kütleleri, yüksek maliyetleri, korozyona ve iklim sertliğine karşı zayıf direnci nedeniyle fazla popülerlik kazanamadı. Bu nedenle, onlarca yıl süren mücadele ve mühendislik harikasından sonra çelik, modern inşaat endüstrisinin bir parçası haline geldi. Günümüzde gökdelenler, modern stadyumlar, yollar, spor kompleksleri, eğitim kurumları, sağlık hizmetleri yapıları ve daha pek çok şey gibi modern inşaat projelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

1940’larda prefabrik çelik yapılar üretilmeye başlandı. Bu yapılar fabrikada modül halinde üretilir ve daha sonra monte edilmek üzere inşaat sahasına taşınırlar. 2. Dünya savaşı boyunca düşmanlar tarafından zarar verilen tuğla yapılar yerine çelik yapılar inşa edilmiştir. Daha sonra bu çelik yapılar halk tarafından sevildi ve popüler hale gelmiştir. Öyle ki, günümüzde bile inşaat sektöründe ortak bir trend olarak kullanılmaktadır.

Çelik Yapı Çeşitleri:

Bu binaların daha geniş kategorileri arasında konut binaları ve tarım binaları yer almaktadır. Çelik binalar konut amaçlı inşa edilmiş evler olabilir. Ekinleri, tahılları, değerli eşyaları depolamak için veya hayvancılık için kurulan bir sığınak olabilir. Ev yapılarının ise farklı çeşitleri vardır. Benzer şekilde, çelik yapılı tarım binaları farklı tasarımlara, boyutlara ve düzenlere sahiptir. Tarım yapıları, ahırlar, kulübeler, istasyon tarım araçlarına giden garajlar veya çiftlik evleri olabilir. Demonte – monte, taşınabilir olma özelliği ile prefabrik çelik yapıları da unutmamak gerekir. Hepsinin fonksiyonlarını etkin bir şekilde desteklemek için farklı yapıları ve tasarımları vardır.

Avantajları:

Çelik yapılar diğer yapılara göre daha hafiftir. Taşınabilir özelliklerinden dolayı çiftçiler göç etmek zorunda kaldıklarında yapılarını herhangi bir yere taşıyabilirler. Güçlü ve sağlam olmaları nedeniyle daha uzun süre dayanırlar ve her türlü şiddetli iklim değişikliğine dayanabilirler. Ekonomik proje maliyeti, zaman tasarrufu, korozyon dayanımı ve en önemlisi de mimari tasarımları uygulanabilir kılma esnekliği yönünden bakıldığında, APEC Çelik Konstrüksiyon ve Prefabrik Çelik Yapı hizmetleri, sizler için en iyi seçenek olmayı hak etmektedir.