APEC SFS Teknolojisi

Apec Steel Frame Systems (APEC SFS)özel CAD-CAM yazılımları ile tasarlanan projelerin, tamamen CNC kontrollü ve milimetrik hassasiyetteki Rollform makinelerinde, korozyon direnci ve mukavemeti yüksek, bant halindeki galvanizli yassı yapı çeliği kullanılarak, son derece seri ve hassas şekilde üretilmesi işlemidir.

APEC SFS teknoloji ile ;

  • Üretilen her bir profil üzerine lazer yazıcı ile otomatik markalama yapılır.
  • C, Z, U ve Sigma kesitlerinde, tasarıma göre kalınlık, flanş, taban ve lip ölçüleri değiştirilebilmektedir.
  • İhtiyaçlarınıza uygun olarak değişen ölçülerde, tesisat ve montaj boşlukları, üretim sırasında CNC kontrollü olarak açılmaktadır.
  • C ve U profillerin akıllı vida ile birleştirileceği durumlarda, dimple uygulaması ile vida potlarının önüne geçilir.
  • Özel kesim tekniği sayesinde, profillerin bitiş ve tesisat boşluk bölgelerindeki galvaniz kaplama sürekliliği bozulmaz, korozyon direnci sağlanır.
SFS Teknolojisi - APEC
SFS Teknolojisi - APEC
SFS Teknolojisi - APEC

APEC SFS ve Geleneksel Metod

Yapım Hızı

Yapıların üretim süreçleri, birçok değişken ile belirlenir. En büyük faktör ise lojistik ve yerel sorunlardır. APEC SFS ile yapılan yapılar, mevcut sorunlardan en az düzeyde etkilenir ve diğer tüm inşaat teknikleri ile yapılanlardan 3 kat daha hızlı tamamlanır.

Statik Yapı

APEC SFS yapıları, alternatif yapılardan daha hafif olduğu için deprem sırasında etkiyen yüklere karşı esnek davranır, taşıyıcı sistem olarak yaklaşık 20 kat, bitmiş halde ise 9 kat daha hafiftir. Deprem sırasında ani göçme yaratmaz, çok daha sağlıklı bir yapı karakteri sergiler.

Tasarım Olanakları ve Bitiş Malzemeleri

Her türlü yapı tasarımını, APEC SFS ile uygulamak mümkündür.  Yapılara yöresel özellikler ve kişisel zevkler kolayca uygulanabilir.

Maliyet

Yapım hızı, şantiye ve yönetim giderleri düşünüldüğünde, maliyeti etkileyen en büyük faktördür. APEC SFS yapılar, alternatiflerinden çok daha hızlı tamamlandığı için şantiye çalışan sayısı ile genel giderler azalır ve işçilikten kaynaklanan hatalar en aza indirilir. Projenin toplamında maliyet ve süre avantajı elde edilir. 

Isı ve Ses Yalıtımı

APEC SFS ile üretilen; duvar, döşeme ve çatı sistem kesitlerinin tamamı, bölgesel şartlara göre değişen uygun izolasyon malzemeleri ile doldurulur. Bu sayede üretilen yapı, standart yapılardan çok daha iyi ısı ve ses yalıtımı değerlerine ulaşır.

Kullanım Ömrü

APEC SFS yapıları, prefabrik yapıların aksine, bir ömür boyu kullanabileceğiniz kalıcı yapılardır.

Kuru İnşaat Tekniği

APEC SFS, kuru inşaat tekniği ile şantiye sahalarındaki mevcut ekolojiye verilen zararı minimize eder. İnşaat sürelerini iklim şartlarının aşırı soğuk ve sıcak oluşuna bağlı kalmaksızın kısaltır.

Hızlı Biten İnşaat ile Kolay Finansman Desteği

APEC SFS yapıları, alternatif yapı modellerine göre çok daha hızlı tamamlanır. Kolay kredilendirilebilir yapısı ile hayalinizdeki yapıya finansal açıdan daha kolay ulaşmanızı sağlar.

Galvanizli Endüstriyel Yapı Sistemleri

APEC tarafından geliştirilmiş; tasarımından mühendisliğine, imalat teknolojisinden yenilikçi ve modern detay çözümlerine kadar yoğun bir AR-GE ve ÜR-GE çalışması ürünü olan sistem; soğukta şekillendirilmiş, galvanize ve yüksek dayanımlı Alman çeliği kullanılarak, modern imalat teknikleri ile üretilir.

Konvansiyonel çelik yapılara göre daha hafif, daha sağlam ve daha hızlı kurulum imkânı sağlayan APEC Endüstriyel Yapı Sistemleri, aynı zamanda kaynaksız ve demonte edilebilir olma özelliği ile uzun ömürlü kullanım sağlar.

Yüksek Dayanımlı Galvanize Alman Çeliği, tüm inşaat malzemeleri arasında en yüksek ağırlık-dayanım oranına sahip olan soğuk haddelenmiş çelik bu sayede son derece sağlam ve hafif binalar yaratır. Konvansiyonel çeliğe nazaran %30-40 oranında daha hafif, buna karşılık %40 oranında daha yüksek dayanıklıdır. Konvansiyonel çeliğe nazaran daha hızlı mühendislik ve imalat süresi sunar ve montaj süresi %50 daha kısa olur.

Önemli ölçüde kısalan montaj süresi sayesinde şantiye yapılanma süresinde konvansiyonel çeliğe göre ciddi azalma, daha az hafriyat ve daha sığ temel derinliği gerektirmesi sayesinde şantiye maliyetinde ciddi azalma sağlar ve her bir montaj elemanı 2-3 kişi tarafından rahatlıkla taşınabilir. Kolay taşınabilir çelikler ile inşaat alanında daha hafif mobil vinç kullanımının yetmesi ile şantiyedeki kaldırma/çıkarma, işçilik ve lojistik maliyetlerinin en aza indirilmesini sağlar. Yapılar, yüksek dayanımlı cıvatalı bağlantılar sayesinde sökülüp bir başka konuma taşınarak yeniden monte edilebilir. Minimum 275g/m2 galvanize çelik kullanımı sayesinde korozyona karşı dayanıklıdır.

Kullanımı ve bakımı kolaydır; kaynak, zımpara ya da boya gerektirmez. Çevre dostu bina çözümleri (geri dönüştürülebilir çelik yapılar ve kaplama malzemeleri) sunar. Tek katlı kaplama ya da izolasyonlu panel seçenekleri (Standart RAL 9002 ya da alternatif renkler) bulunmaktadır. Kolaylıkla uygulanabilen standart aksesuarlar (4x4m sürme kat, 1x2m tekli giriş kapısı, tepe aydınlatma armatürü) ile montaj süresi kısalır.

APEC; özgün, hızlı ve ileri teknolojik çözümler sağlayan AKILLI ÇELİK YAPILAR ile dünyanın her tarafına endüstriyel ve ticari binalar yapmaktadır.

APEC Ar-Ge departmanı, tüm ihtiyaçlarınızı çözen gelişmiş çözümler sunar.

APEC Endüstriyel Yapı Sistemleri uzman şantiye şefi desteği ile dünyanın her yerinde kurulum avantajı sunar. Projelerinize uygun tasarım imkanları. İleri mühendislik yazılımları ile birlikte kullanılan CNC makineleri sayesinde üretimde insanlardan kaynaklı hatalar ortadan kaldırılır. Uluslararası standartlara uygun mühendislik tasarımı.

Kullanım Alanları

Ticari Yapılar

Fabrika binaları, satış ofisleri, imalathaneler, atölye binaları, mağazalar gibi tüm ticari yapı ihtiyaçlarınız için size özel çözümler.

Depo, Antrepo, Hangar

Farklı amaçlar için kullanabileceğiniz yüksek açıklık ve genişliğe sahip depolar, ticari mallarınızı koruyabileceğiniz antrepo yapıları, iş makineleriniz için korunaklı hangarlar.

Lojistik ve Hal Yapıları

İşletmeniz için gereken lojistik depolama ve stok alanları; taze meyve, sebze, et, su ve ürünleri için soğuk oda tesisleri, hal binaları.

Spor Tesisleri

Kamu kuruluşları, belediyeler ve özel sektör ihtiyaçları için tasarlanan futbol, basketbol, hentbol, tenis kortu gibi çok çeşitli yapılar, anahtar teslim spor tesisleri.

Sosyal Yaşam Alanları

Şantiyeleriniz veya işletmeniz için gerekli; yatakhane, yemekhane ve diğer amaçlar için kullanılabilecek çeşitli sosyal tesis yapıları.

Tarım ve Hayvancılık Yapıları

Tarım ve hayvancılık için gerekli; barınaklar, sera alanları, binicilik tesisleri, çiftlik binaları, tarımsal depolama tesisleri, ahır yapıları, kümesler gibi her çeşit tarımsal yapı ihtiyacı için ekonomik çözümler.

Uçak ve Helikopter Hangarları

Havacılık sektörünün ihtiyacı olan; geniş açıklık ve yüksekliğe sahip, uçak, helikopter ve diğer hava araçları için hangarlar,  korunaklı depolar, tamirhane ve bakım binaları.

Konvansiyonel Çelik Yapı Sistemleri

APEC soğukta şekillendirilmiş üretim hatlarına ek olarak sıcak hadde teknolojisi üzerine tasarım, üretim ve montaj hizmetleri bulunmaktadır. Konvansiyonel çelik yapıları tanımlamak gerekirse, çelik malzemenin, sıcak hadde mamulü profiller şeklinde, yapılarda kullanımı yaygın olan bir yapı tipidir. Sıcak hadde mamulü profiller, ergitilmiş çeliğin tavlanarak haddeden çekilmesiyle elde edilirler. I profiller, U profiller, köşebent, lama, dolu kesitli çubuklar, kutu ve boru kesitli profiller şeklinde üretilirler. Sıcak hadde mamulü elemanlar genellikle kolon ve kirişler şeklinde bir çerçeve sistemi oluşturmaya uygundurlar. Taşıyıcı sistemini oluşturan profillerin cidar kalınlıkları 5 mm ile 40 mm arasında değişir. Bu sistemi konvansiyonel çelik yapı sistemi olarak adlandırılır.